Poliüretan Kullanım Alanları

Poliüretan; son yıllarda giderek genişleyen kullanım alanlarıyla modern yaşamın hemen hemen her yerinde bulunur. Poliüretan Kullanım alanları; Koltuk ve sandalyeden yatağımıza kadar her alanda kullanım alanı mevcuttur.

Hayatın her alanında kullanılmasına rağmen en az bilinen ürünlerden biridir. Örneğin arabanızın direksiyonu, bardaklığı, oturduğunuz koltuğu, giydiğiniz bazı tekstil ürünleri hep poliüretan içerir.

Otomotiv Poliüretan Kullanımı;

  • Direksiyon
  • Ön Paneller
  • Bardaklılar
  • Kapı Kolları vb.

Yalıtım Poliüretan Kullanımı;

Yalıtım alanında da poliüretan içerikli özel formüle edilen ürünler kullanılır. Çatı panelleri poliüretan bazlı ürünler ile üretilirler.

  • Dış cephe kaplamada kullanılır
  • Çatılar ve çatı kaplamaları
  • Isıtma sistemi borularınını yalıtımı amacıyla
  • Kazanlar ısılarını yalıtım amacıyla çevrelerinde
  • Zemin ve yüzeylerde kullanılır.

Tekerlek – Merdane Kaplama Poliüretan Kullanımı

Ayakkabı Sektörü Poliüretan Kullanımı

Ayakkabı ve terlik tabanları artık neredeyse %100 olarak poliüretan içerikli hammaddeler ile imal edilmektedir.

Ayakkabı tabanları için üstün mekanik özelliklere sahip, hafif aşınmaya dayanıklı ve renkli  modeller üretilebilmesi için idealdir. Poliüretan tabanlar sızdırmaz ve pratiktirler. Hiçbir şekilde tasarımcıların hayal güçlerini engellemezler.

Yapıştırıcı Sektörü Poliüretan Kullanımları

Poliüretan çok yönlü esnek kullanım alanlarıyla neredeyse her sektöre hitap etmenin yanında, özel yapıştırıcı imalinde de üstün yetenkelere sahip bir üründür.

Güvenli bir şekilde; ahşap, kauçuk, karton, kağıt, cam, metal vb. gibi farklı malzemelerin birbiriyle yapıştırılmasında kullanılırlar.

Ayrıca çeşitli mastikler poliüretan içeriklidir. Çatlak ve boşluk oluşmuş alanlarda kullanılarak ısı ve nem veya sıvı kaybını önlerler.

Mühendislik alanlarında çok çeşitli ürünler üretilir. Boru ve hortum sektöründe de yoğun olarak kullanılırlar. Poliüretan pnomatik borular, emici hortumlar vb. çok geniş alanda poliüretan vardır.

Poliüretan elastomerler yapıları itibariyle çeşitli formlarda imal edilebilir malzemelerdir. Esnek, sert, rijit yapıda formları mevcuttur.

Kısacası biz poliüretan ürünlerle hayatımızın tüm alanlarında karşılaşmakta ve faydalanmaktayız. Poliüretan bize, esneklik, maliyet avantajı, üretim ve tasarımda hız kazandırma, üretimsel esneklik, kullanım kolaylığı, mükemmel dayanıklılık vb. kazandıran çok yönlü bir üründür.

poliüretan kullanım alanları tekerlek merdane kaplama

poliüretan kullanım alanları

poliuretan mamüllerin kaplaması

poliüretan kullanım alanları

 

Bir cevap yazın